הי – בבלוג שלי אני לא כותב יותר מדי פוסטים על פלאגאינים לאתרי וורדפרס כי יש המון המון כאלה…אבל לפלאגאין הזה אני חייב להקדיש פוסט כי הוא באמת משהו יוצא דופן מבחינת היכולת שהוא נותן והאפשרויות שהוא פותח למי שבונה אתרי וורדפרס.
אז למי שלא יודע מה קסטם פילדס הכוונה היא שאני יוצר בוורדפרס שדה מותאם אישית שנותן לעורך אפשרות להזין תוכן(יש גם דרכים יותר מתוחכמות להשתמש בזה…אבל אין כאן המקום להאריך)ולאחר מכן להציג את התוכן הזה בתבנית.
לדוגמא:אני מפתח תבנית בלוג שאני רוצה רוצה לתת לכותב אפשרות להציג אתרים אחרים שהוא כותב בהם – מן הסתם לא תהיה לי אפשרות כזאת בתבנית אז אני יוצר קסטם פילד חדש וקורא לו "another_blogs" ואז יופיע לי שדה נוסף בממשק העריכה שבו אני אזין את האתרים הנוספים שאני כותב בהם ולאחר מכן אני צריך לגשת לקוד של התבנית ולכתוב חתיכת php שתעשה echo לתוכן הזה. – זו רק דוגמא מאוד בסיסית לשימוש בקסטם פילדס.
אני לא הולך להתעכב על השימוש בקסטם פילדס בצורה הסטנדרטית כאן גם כי אפשר לקרוא על זה בהמון מקומות ומדריכים לדוגמא כאן או כאן וגם מכיון שהתוסף שאני הולך להראות לכם פה עושה את הכל הרבה הרבה יותר פשוט וקל

או קיי אז התוסף שאני רוצה לדבר עליו נקרא Advanced Custom Fields ניתן להוריד אותו ולקרוא עליו מכאן או מכאן.

הרעיון לשימוש שלו מאוד מאוד פשוט – אתם מתקינים את התוסף ואז מתוספת לכם בסייד בר לשונית שנקראת Custom Fields לחיצה עליה מובילה אותכם לדף העריכה הראשוני שמציג את הגרופים שיש לכם – כרגע עדיין אין לכם שום גרופ אז זה הזמן ללחוץ על כפתור Add New שנמצא למעלה וליצור גרופ.

או קיי – יצרתם גרופ נתתם לה שם ועכשיו אתם צריכים ליצור שדה ע"י לחיצה על כפתור ה+ Add Field הכחול למטה.

advanced-custom-fields screenshot 1

אתם ממלאים את כל השדות ע"פ ההנחיות וההסברים שמופיעות מתחת לכותרות – יש מלא סוגי שדות – טקסט,קישור,תמונה,צק בוקס,דרופדוין,דייט פיקר,קולור פיקר וכ' וכ' – מה שמאפשר לכם ליצור כל מה שאתם צריכים שיהיה בממשק העריכה שלכם לאחר מכן.

שימו לב שכל בחירה של סוג שדה תיתן כמובן פרמטרים ואפשרויות אחרות להגדרה בשדה.

משהו מאוד מאוד חשוב וחזק זה הConditional Logic שנמצא בסוף השדות שמאפשר לכם ליצור לוגיקה של הופעה או אי הופעה של השדה בהתאם לערכים מסוימים של שדות אחרים.

advanced-custom-fields screenshot 2

לאחר שהגדרתם את השדה או את הגרופ אתם יורדים לLocation ומגדירים מתי השדות האלא יופיעו – אפשר להגדיר ע"פ סוג פוסט ,סוג דף,משתמש מחובר,קטגוריה וכ' וכ' – ממש כל האפשרויות שתצטרכו.

הסעיף האחרון הוא Options שבו תגדירו את סוג המטה בוקס,מיקום וכ'+משהו מאוד מאוד נחמד –  בסוג הפוסט\דף וכ' שהשדות האלא מוצגים – איזה שדות רגילים שתמיד מופיעים – יופיעו או לא – לדוגמא אם יצרתי גרופ של שדות שמיועדיםלהיות מוצגים רק בקסטם פוסט של ארוע – והפיטצרד אימג' מיותרת אז אני מחליט שהיא לא תופיע – מסמן את הצק בוקס שלה בv וזהו היא לא תופיע…

עושים אפדט וניגשים לסוג דף או פוסט שאליו שידכנו את הגרופ ורואים בעריכה את כל מה שיצרנו:

advanced-custom-fields screenshot 3

עכשיו כל מה שנשאר זה להטמיע את הערך בקוד של התבנית ע"י הקוד הבא


<?php the_field('your_field_name'); ?>

שכמובן אני מחליף את ה your_field_name בשם של השדה.

אם אני רוצה לתת ערך של שדה מפוסט או עמוד אחר אז פשוט אני


<?php the_field('your_field_name','30');?>

כאשר 30 בדוגמא שלנו זה הid של הפוסט או העמוד שבו נתתי את הערך לקסטם פילד – שימושי מאוד כאשר אני רוצה ליצור דף options למשל או כאשר את כל ההגדרות הגלובליות של כל מיני דברים באתר אני רוצה לתת ללקוח לערוך פעם אחת בדף הבית למשל.

כאמור ישנם גם שימושים הרבה הרבה יותר עמוקים שאפשר לעשות עם התוסף לאחר שהבנו את הרעיון וזה ממש פותח אפשרויות רציניות באתר וורדפרס שלנו.

מומלץ מאוד לעבור בעיון על הדוקמיטציה של התוסף פה.

בהצלחה!